HBOT Tirana
Morthi (Pernio)

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Morthi eshte nje patologji qe shfaqet kryesisht ne moshat e reja dhe ne personat qe vuajne nga qarkullimi i dobet periferik i gjakut. Morthi eshte nje patologji qe shfaqet kryesisht ne periudhen e dimrit ku temperaturat jane te ulura. Pergjithesisht morthi lokalizohet kryesisht ne duar, ne kembe, ne veshe, ne hunde dhe ne faqe...  lexoje të plotë >>

Trajtimi i Kancerit te Gjirit

- nga

Prof. Dr. Agim Karaj

Kanceri i gjirit eshte nje semundje heterogene qe paraqitet ne menyra te ndryshme dhe ne paciente qe kane veçori te ndryshme biologjike sociale dhe humane. Shancet per nje kirurgji te studiuar, kimio dhe radio terapi jane me te medhaja se sa ne te kaluaren. Sot perdoren strategji te studiuara...  lexoje të plotë >>

Zhvillimi i embrionit

- nga

Dr. Armona Vokrri

Zhvillimi i embrionit fillon disa orë pas fertilizimit. Zakonisht, ndarja e parë fillon afërisht 16 orë pas fertilizimit. Veza e fertilizuar ndahet në dy qeliza bija të quajtura blastomere. Në ditën e 2-të të jetës, embrioni normalisht përbëhet nga 2 apo 4 qeliza blastomere. Në ditën e 3-të të jetës, embrioni...  lexoje të plotë >>

Këputja e tendinit të Akilit

- nga

Dr. Ledian Fezollari

Tendini i Akilit është në pjesën e pasme të thembrës. Tendini i akilit është një nga tendinet më të fuqishëm të trupit tonë dhe shërben për të realizuar ngritjen në majë të gishtave apo për të realizuar shtytjen gjatë ecjes Ai mund të këputet nga forca të papritura- menjëhershme në këmbë apo kyçin e këmbës....  lexoje të plotë >>

Kolla e femijeve

- nga

Dr. Polikron Cela

Kolla përbën një mekanizëm mbrojtës natyral, për lirimin e rrugët e frymëmarrjes nga ngacmime të ndryshme; të thjeshta (tymra, gazra, pluhura etj) ose problematike (infeksione, trupa të huaj etj). Dallojmë atë që quhet “kollë e njomë” dhe “kollë të thatë”. Mjeku keshillon disa masa të thjeshta, vlejnë për të gjitha...  lexoje të plotë >>

Ozoni ne kozmetologji

- nga

Dr. Ilir Agastra

Shumë probleme kozmetike (aknet, rrudhat, celuliti, dhjamosja, alergjia, rënia e flokëve) reflektojnë gjendjen e brendshme të organizmit, prandaj duhen trajtuar nga jashtë (me aplikime lokale) dhe nga brenda (aplikime sistemike). Kjo mund të arrihet me sukses me ozon falë efekteve të tij: detoksikues, antimikrobial, antiviral dhe...  lexoje të plotë >>

Patologjite e renies se flokeve

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Floket, floket, floket, thuhet qe gjysma e bukurise jane ato, sa shume shqetesohemi kur nuk na rrine bukur apo kur fillojme te kemi probleme me to, sikur se kur fillojne te bien me shume se normalisht, kur fillojne dhe hollohen apo kur humbasin shkelqimin dhe vitalitetin e tyre. Ka me dhjetra e qindra produkte te cilat...  lexoje të plotë >>

Leukemia

- nga

Dr. Shk. Sotiraq Lako

Leukemia (leuçemia, leukoza) përfaqëson një grup heterogjen tumoresh malinje (neoplazi), me shkallë të ndryshme proliferimi, diferencimi dhe maturimi qelizor, me origjinë nga qelizat pararendëse të elementeve të figuruara të gjakut në Palcën e Kuqe të Kockave (PKK). Leukemia futet tek tumoret “e lëngshëm” dhe në dallim...  lexoje të plotë >>

Terapia me plazem autologe

- nga

Dr. Ardiana Sinani

hume heret qe ne kohet e vjetra, njerezit kane perdorur gjakun si ushqim te tyre dhe me pas nga mitologjia apo edhe besytnite e ndryshme eshte besuar se pirja e gjakut do te ndihmonte organizmin qe te rigjenerohej, te sherohej nga semundje te ndryshme apo edhe te rinohej. Perdorimi i gjakut si terapi mjekesore duke...  lexoje të plotë >>

Trajtimet dermato-estetike

- nga

Dr. Ardiana Sinani

Cdo mengjes na duhet te dalim para pasqyres dhe aty shikojme imazhin tone e gjithmone themi : ah sikur te mos e kisha kete rrudhe , eh sikur te ishin me te mbushura keto rrudhat anash hundes. Fillojme dhe terheqim lekuren e fytyres me duar dhe dukemi me te bukur por sapo heqim duart kthehemi ne gjendjen e meparshme....  lexoje të plotë >>

Mjekesia Hiberbarike Tirane
Artikuj të rinj
Mjekët e shtuar së fundmi
Mjeket sipas specialitetit
Komentet e fundit
Sondazh

A mendoni se mjeket ne Shqiperi jane te kualifikuar aq sa duhet?

Dergo voten