Dr. Shk. Sotiraq Lako, Hematolog

Mosha

47 vjeç

Seksi

Mashkull

Kombësia

Shqiptar

Celular

0674180160

Email

slako2006@yahoo.com


Website


Specialitetet

Hematologji

Procedurat

Konsulta Hematologjike, Mielograma, Biopsia e Places se Kuqe Te Kockave

Vendi i punes

Spitali Amerikan 1, Pranë Spitalit Ushtarak - Laprakë, Tirane
Kualifikime profesionale
Master Shkencor Qershor 2005 Fakulteti i Mjekesise Master Shkencor me temën “Rezultatet e afërta të mjekimit me Gleevec në Leukozën Mielloide Kronike, në fazën kronike”, organizuar nga Departamenti i Sëmundjeve të Brëndshme të QSUT, Fak
Kurs kualifikimi “Tumoret Hematologjike” organizuar nga Weill Cornell Medical College, të drejt Prill 2012 Salzburg, Austri Hematologji, pas universitar.
Observership në Onkologji, Departamenti i Parë për Onkologji dhe Hematologji, Wilhelminenspital, Maj 2012 Viene, Austri Tumoret Hematologjike
Doktor i Shkencave Mjekesore 07/05/2014 Tirane, Shqiperi Doktor i Shkencave Mjekësore, me Tezën “Ndryshimet Hematologjike në Kirurgjinë Kardio-Vaskulare”, organizuar nga Fakulteti i Shkencave Mjekësore Teknike, Universiteti i Mjekësisë, Tiranë,
Kurs kualifikimi “Onkologjia e Tumoreve Solide - Kanceret e Gjirit dhe Gjinekologjike” organizua Shtator 2010 Salzburg Austri Kurs kualifikimi “Onkologjia e Tumoreve Solide - Kanceret e Gjirit dhe Gjinekologjike” organizuar nga Weill Cornell Medical College, të drejtuar nga Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - SHBA
Kurs kualifikimi “Onkologjia Parandaluese e Diagnostikuese dhe Trajtimi i Tumoreve”, Shkurt - Prill 2001 Bari, Itali Kurs kualifikimi “Onkologjia Parandaluese e Diagnostikuese dhe Trajtimi i Tumoreve”, organizuar nga Konsorciumi CARSO (Qëndra Përgatitore për Kërkimet Shkencore Onkologjike), Bari, Itali.
Observership per Transplantin e Qelizave Burimore Hematologjike 5-16 Shkurt Firence, Itali. Qëndra e Transplantit të Palcës së Kuqe të Kockave, Qëndra Spitalore Universitare Careggi, me Mentor Prof. Stefano Guidi.
Botime mjekësore
Libri "Kimioterapia dhe Trajtimi Sistemik i Kancerit" Shkurt 2008
Hematological Changes in Patients Undergoing Coronary Artery Bypass Surgery: a Prospective Study 2015 http://www.scopemed.org/?mno=191266
The impact of blood use on patients undergoing coronary artery bypass surgery: a prospective study 2014 http://www.giornalechirurgia.it/index.php?PAGE=articolo_dett&ID_ISSUE=734&id_article=6335
Artikuj të postuar
Evolucioni Darwinian i Kancerit Korrik 2017
Antikoagulantët dhe Antiagreguesit Tetor 2016
Aspirina dhe hollimi i gjakut Tetor 2016
Infeksioni ne gjak Tetor 2016
Leukemia Gusht 2015
A nderrohet gjaku ne pranvere? Qershor 2015 1 komente
Hemoglobinopatite Mars 2015 2 komente
Analiza e gjakut periferik Janar 2015
Anemia Dhjetor 2014
Hemostaza Qershor 2013 1 komente
Pasojat klinike te deficitit te hekurit Tetor 2012 5 komente
Anemia Shtator 2012 25 komente
Përshtypje nga pacientet

Me ka bere shume pershtypje niveli profesional i Dr Lakos. Per me teper, jam vizituar tek ai ne nje Ambulacen e Lagjes 2 dhe jo ne nje klinike private ku mjeket i trajtojne me me kujdes pacientet. Jo vetem qe kam marre nje mjekim shume te sakte por me ka kushtuar kohe per te me sqaruar llojen e anemise, menyren e mjekimit,si dhe ndikimin e cdo medikamenti ne organizem. Edhe ne klinika shume te specializuara dhe me pagesa shume te larta nuk kam marre nje sherbim kaq profesional. Jam me mire me shendet tani, fale profesionalizmit te tij.

Dërguar nga Ledia Kashahu, më 26 Tetor 2012 në 17:14

Nje nga doktoret me te mire ne fushen e vet.

Dërguar nga Artan, më 23 Prill 2016 në 11:40

Nga keto qe lexova mendoj se duhet te jete profesionist dhe i angazhuar ne detyren e tij. Kam nevoje per nje konsulte nga dr Lako.

Dërguar nga Vera Ramadani, më 12 Korrik 2016 në 14:11

PershendetJE nga Suedia jam e interesuar dhe kam nevoje per ndihmen e juajdr LAKO deshiroj te me info.nese ka mundesi me e caktu nje termin per nje kontrollim se kam problem me trombocyter ne gjak shume shume te larte apo duhet te tel. me respekt Agimja nga SUEDIA

Dërguar nga Agime Plava, më 11 Janar 2017 në 13:00

Znj.Agime pershendetje, rritja e trombociteve vleresohet. Ne per lehtesi i ndajme ne dy grupe; 1- rritja e trombociteve me origjine nga palca e kuqe e kockave dhe kjo duhet te vertetohet me ane te Biopsise se Palces se Kuqe te Kockave dhe disa analiza gjenetike dhe nese vertetohet do te mjekohet me preparatet perkatese. 2- rritje reaktive e trombociteve nga cdo semundje qe shoqerohet me inflamacion akut apo mungesa e hekurit. Ju mund te vini kur te doni ne Tirane.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2017 në 13:00

Pershendetje Profesor! Do doja tju kontaktoja sa me pare prane spitalit amerikan,ndoshta gjate javes qe vjen.Kam rreth 6 jave qe rezultoj me nje limfadenopati te gjeneralizuar(2 limfonoduj ne axille,1 cervikale,1 inguinale)..te cilat kane ardhur duke u shtuar progresivisht.Rezultoj me WBC 11.000 Limfocitoze 51% Neutropeni 37% dhe hipokromi e lehte.Elektroforeza e proteinave normale,Antitrupat e EBV İgG VCA pozitiv per te cilen me thane qe gjithe simptomatiken mund ta kem pasoje e Mononukleozes,por nderkohe İgM VCA eshte negativ dhe kam frike se thjesht mononukleoza po maskon dicka me te rende.Temperatura eshte subfebrile 37.Gjendrat luhaten ne madhesi deri ne 1.5cm me e madhja.Ju lutem me jepni nje info paraprake nese mundeni pasi jam ne merak.Eko e organeve dhe Radiografi e Gjoksit normal,tek kjo e fundit kam pasur nje theksim te lehte bronkovaskular bilateral.Faleminderit!

Dërguar nga Era, më 02 Shkurt 2017 në 11:06

Pershendetje, nuk mund t'ju ndihmoj shume me ane te ketij komunikimi per limfadenopatine. Mund te vini javes tjeter. Ne shumicen e kohes une qendroj tek Spitali Amerikan 1, ne Laprake ora 9-12. Me lajmeroni kur te niseni 0674180160.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shkurt 2017 në 11:06

Pershendetje dr kam nje problema in shoq eshte 29 vjec dhe prej 1 viti perdor interferon per hepatitin b dhe i kan dal trombocitet 53 ka gjak rredhje nga goja sidomos ne mengjes ndonjehere dhimbje zemre dhimbje nga krahu i majti diku aty ku eshte shpretka mund te me thoni ju lutem cfare mund te bej?

Dërguar nga Era, më 09 Mars 2017 në 04:37

Pershendetje Era, interferoni eshte preparat qe ndikon tek parametrat hematologjik duke dhene ulje te tyre dhe mundesia e uljes se trombociteve eshte deri ne 15 % te rasteve qe e perdorin, pra eshte shume e shpeshte (Very common (10% or more): decreased platelet count (up to 15%)- Side Effects - Drugs.com (FDA). Duhet te keni parasysh se melcia eshte shume e rendesishme per prodhimin e trombociteve (aty prodhohet pjesa me e madhe e hormonit TPO qe nxit prodhimin e trombociteve), pra dhe vete semundja e melcise mund te jete shkak per uljen e tyre. Nese shpretka eshte e zmadhuar si rrjedhoje e semundjes se melcise apo per shkaqe te tjera, mund te jete nje shkak tjeter per uljen e trombociteve. Sic mund te kete dhe shkaqe te tjera jo te lidhura me keto faktore. 53,000 eshte nje numer me i ulet se norma, por me kete vlere nuk ndodhin hemoragji spontane. Nese ulen me shume do te diskutohet me mjekun qe ju ka dhene Interferonin per menyren e vazhdimit te tij. Nuk e di nese keni bere Ultrasound te Barkut per te pare madhesine e shpretkes dhe nese eshte me te vertete ajo shkaktarja e dhimbjes qe keni ne kete regjon. Per dhimbjen e barkut mjeku hepatolog eshte specialisti kryesor dhe mund ta diskutoni me te.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Mars 2017 në 04:37

I nderuar, te pergezoj per punen qe beni dhe komentet pozitive qe keni marrur nga pacientet. Desha te dij se mos vini edhe ne Kosove, ngase kisha pas deshire te beje nje kontrolle per nenen pasi kohe te gjate me rekomandim te mjekve( hemetolog) perdor ampula t'hothema 2x 1 mirepo hemoglobina pas perdorimit te fundit nga 8.8 ka rene ne 8.2. Per shkak te moshes 81 vjecare dhe semundjes se zemres mjeket nuk preferojne gastroskopi. A ka ndonje mundesi tjeter qe te vije deri te shkaktari i humbjes se gjakut. Flm ne mirekuptim,

Dërguar nga Besa, më 27 Mars 2017 në 16:25

Pershendetje Znj. Besa. Ne Kosove do te doja shume te vija, por deri tani nuk eshte realizuar. Nese mamaja juaj nuk ka humbje gjaku te dukshme (urine, fece, nga hunda etj), mjekimi me hekur jep rezultat vetem tek pacientet ku mungon hekuri. Asnje anemi tjeter nuk mund te korrigjohet me te, per me teper doza qe perdorni eshte suboptimale. Perpara se te perdoret hekuri ju do ti beni nenes: ferritinemia, Eritrosedimenti, proteina totale, LDH, Elektroforeza e proteinave ne serum, Vitamina B12, azotemi + kreatinemi, urine komplet, fece gjak occult, bilurubina totale dhe transaminazat. Kur te merrni pergjigjet mi shkruani dhe do te diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Mars 2017 në 16:25

I nderuar, Nuk e di nese te kan ardhur ne facebook rezultatet e analizave qe me keni rekomanduar per nënën. Duke ju falenderuar shume, pres nje pergjegjeje nga ju. Me respekt, Besa

Dërguar nga Besa, më 30 Mars 2017 në 13:52

Znj. Besa pershendetje, por nuk me kane ardhur analizat.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Mars 2017 në 13:52

I nderuar, Rezultatet e analizave: sedimenti i eritrociteve-60, WBC 4.7, LYM%20.6, MON%5.0, GRA%74.4, LYM 0,90#L, MON#0.20, GRA#3.60, RBC 3.40, HGB 8.4, HCT 25.1, MCV 74, MCH 24.8, MCHC 33.6, RDW 19.1, PLT 176, MPV 8.9, PCT 0.157, PDW 14.4, Urea 7.2, Kreatinina 125.0, Glukoza 5.6, Kolesteroli 4.0, Trigliceridet, 0.4, Proteinat totale 81, Albuminet 36, Bilirubina totale 25.1, Bilirunina direkte 6.8, ALT 6, AST 22, LDH 225, Hekuri (fe) 5.0, Ekzaminimi i urines pamja -kthjellet, ngjyra e verdhe, reaksioni 5.0 pesha specifike 1030, proteina 0, leukocite 4-6, qeliza epiteliale 6-8, igG immunoglobulin 754.0, igM immunoglobulin 87.2, igA immunoglobulin 75.0, igE totale 186.47, C3 complement 121.5, C4 complement 21.7, vitamina B12 627.62, gjaku occult ne feces ( FOB) pozitiv dhe po ashtu nana ka edhe helicobacter pylori pozitiv. Vuan nga semundja e zemres qe 20 vite DG. Nga kardiologu HTA.CMP restrictiva. IKK NYHA III. FA permanens. Anemia gravis. Terapia qe perdor: Warfarin sipas INR, Coryol 6.25, Aminofilin, Lasix, Lorista. Flm shume ne konsiderat dhe qka me rekomandoni me tutje, A ta sjell nenen ne spotalin ku punoni apo qka te veproj. Pres pergjigjejen duke ju falenderuar sinqerisht

Dërguar nga Besa, më 30 Mars 2017 në 16:13

Znj. Besa pershendetje, ne analziat e derguara konstatohet rritja e kreatinemise dhe per kete do te diskutoni me mjekun nefrolog. Mund te jete e lidhur dhe me moshen, por ne rast semundje te veshkave, mund te ndodhi anemi sepse aty prodhohet hormoni qe percakton prodhimin e eritrociteve. Ju keni bere Sideremine, por rendesi per ne ka Ferritinemia per te vleresuar depot e hekurit dhe ne varesi te tyre dhe mjekimin me hekur dhe pritshmerine nga mjekimi me hekur. Fece gjak occult eshte pozitiv dhe kjo duhet te vleresohet nese eshte gjakrrjedhje nga veshtiresia ne defekim, apo nga nje semundje tjeter e Traktit Gastro-Intestinal, ku shqetesimet kryesore per moshat e vjetra jane anomali te vazave te gjakut, apo nje kancer i keti trakti. Ju keni bere Imunoelektroforezen, por nese eshte e mundur te behet proteina totale dhe Elektroforeza e Proteinave (gjysem sasiore me grafikun perkates). Tek nje pacient me anemi, sediment te rritur, moshe e vjeter, me demtim te funksionit te veshkave ne perjashtojme nje semundje qe quhet Mieloma Multiple (mundesi e vogel, perderisa imunoglobulinat e bera jane normale). Pra te konsultohet me mjekun gastro-enterolog dhe nese nuk e realizon dote gastroskopine/kolonoskopine te behet nje Skaner Abdomeni (i barkut). Te konsultohet me mjekun Nefrolog per rrijen e kreatinemise. Beni Ferritinemine dhe Elektroforezen e Proteinave dhe Proteinen Totale. Per 1 muaj te perdoret: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite + Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji do te behet: gjak komplet, eritrosedimenti, kreatinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Mars 2017 në 16:13

Pershendetje, te kam derguar rezultatet edhe ketu edhe ne email ne yahoo. Ju lutem qe ta keni ne konsiderat

Dërguar nga Besa, më 31 Mars 2017 në 01:20

Znj. Besa pershendetje, ne analziat e derguara konstatohet rritja e kreatinemise dhe per kete do te diskutoni me mjekun nefrolog. Mund te jete e lidhur dhe me moshen, por ne rast semundje te veshkave, mund te ndodhi anemi sepse aty prodhohet hormoni qe percakton prodhimin e eritrociteve. Ju keni bere Sideremine, por rendesi per ne ka Ferritinemia per te vleresuar depot e hekurit dhe ne varesi te tyre dhe mjekimin me hekur dhe pritshmerine nga mjekimi me hekur. Fece gjak occult eshte pozitiv dhe kjo duhet te vleresohet nese eshte gjakrrjedhje nga veshtiresia ne defekim, apo nga nje semundje tjeter e Traktit Gastro-Intestinal, ku shqetesimet kryesore per moshat e vjetra jane anomali te vazave te gjakut, apo nje kancer i keti trakti. Ju keni bere Imunoelektroforezen, por nese eshte e mundur te behet proteina totale dhe Elektroforeza e Proteinave (gjysem sasiore me grafikun perkates). Tek nje pacient me anemi, sediment te rritur, moshe e vjeter, me demtim te funksionit te veshkave ne perjashtojme nje semundje qe quhet Mieloma Multiple (mundesi e vogel, perderisa imunoglobulinat e bera jane normale). Pra te konsultohet me mjekun gastro-enterolog dhe nese nuk e realizon dote gastroskopine/kolonoskopine te behet nje Skaner Abdomeni (i barkut). Te konsultohet me mjekun Nefrolog per rrijen e kreatinemise. Beni Ferritinemine dhe Elektroforezen e Proteinave dhe Proteinen Totale. Per 1 muaj te perdoret: Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite + Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Pas 1 muaji do te behet: gjak komplet, eritrosedimenti, kreatinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Mars 2017 në 01:20

I nderuar, keni nje falenderim te veqant per mbeshtetje, perkushtim dhe gjithe ate qe ju me keni ofruar ne rastin e nenes. Nuk kam coment ngase asnjehere deri me tani nuk kam hasur ne nje mirekuptim te till. Ju falenderoi perzemersisht duke ju deshiruar shendet, suksese dhe gjithe te mirat ne jete.

Dërguar nga Besa, më 01 Prill 2017 në 17:21

Dhe une ju uroj gjithe te mirat. Bejini Ferritinemine, Proteinen totale, Skanerin e Abdomenit, konsulten me Nefrologun dhe per 1 muaj te marri mjekimin qe ju kam pershkruar. Nese pas 1 muaji hemoglobina rritet, tregon se eshte anemi nga mungesa e hekurit (vetem ajo rritet nga mungesa e hekurit) dhe mjekimi do te vazhdoje dhe 2 muaj te tjere.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Prill 2017 në 17:21

Pershendetje i nderuar, eshte bere kolonoskopi dhe sipas raportit mjeksor mukoza e eksploruar eshte pa ndryshime patologjike me perjashtim te disa divertikuve ne rektum dhe sigma. Ne centimetrine e 30 jane verejtur dy ndryshime polipoze. Per shkak te dhimbjeve eshte depertuar vetem deri ne 60cm. Me pas eshte bere irigografia te dhenat ne rtg flasin per divertikuloz e kolonit sigmoid descendent dhe ascendent, polip me madhesi 7-8mm ne kolonin discendent dhe dolichocolob. Nuk ka shenja per infiltrim malinj ne kolon. Rani a ka mundesi te vie deri te anemia nga keto te gjetura ne keto realizime. Skanderi i abdomenit ende nuk eshte realizuar pasi sipas mjekve nevijitet pushim pas incizimeve te bere. Raportet i kam ferguar edhe ne email. Pune te mbare, Besa

Dërguar nga Besa, më 05 Prill 2017 në 16:59

Znj. Besa pershendetje, divertikuli dhe polipi mund te shkaktojne anemi nese prej tyre ka hemoragji te perseritur apo te vazhduar me pasoje mungese te hekurit dhe prej kesaj mungese do te shkaktohet anemia nga mungesa e hekurit. Por per kete paraprakisht duhet vleresuar Ferritinemia. Me Nefrologun diskutuat per mundesine e anemise prej demtimit te funksionit te veshkave ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 06 Prill 2017 në 16:59

Pershendetje i nderuar. Kam nje vajz 11 mujshe dhe mjeken Pom thojn ka anemi. Rezulltati Jan keto: WBC 8.9, RBC 2.93, HGB 7.4, HCT 23.8, PLT 246, PCT..145, LYM 56.4, MON 7.9, GRA 35.7, MCV 81, MCH 25.2, MCHC 31, RDW 20.5, MPV 5.9, PDW 14.6, sipas kqyre rezulltateve si me veprime Flm per mirkuptim

Dërguar nga Asllan, më 07 Prill 2017 në 13:37

Pershendetje Z. Asllan, po vajza ka anemi, duhet te vleresohet te pakten ferritinemia (depot e hekurit) dhe nese eshte e ulet do te mjekohet me hekur. Duhet te ndiqet nga mjeku hematolog pediater, ne pamundesi me mjekun pediater.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 08 Prill 2017 në 13:37

Pershendetje Doktor. A mund te me shpjegoni ju lutem keto vlera te nje analize per nje femije 4 vjec. Jemi bere merak pasi mjeku i qytetit na tha duhet nje konsulte ne Tirane pasi nuk kane dale mire analizat. Vlerat jane: PCR 1,4mg/dcl; HGB 8,3g/dcl; MCHC23.5pg; MCV 85.4fL; Eritrocite 13,530,000; Trombocite 358,000mm3; Leukocite 8600, segmente 50%; HCT 30.1%. Do e vleresoja shume ne me ktheni nje pergjigje para se te nisemi per ne TR. Ju faleminderit

Dërguar nga Alma, më 26 Prill 2017 në 05:29

Pershendetje, Nese Eritrociti eshte 3,530,000 mm3 dhe hemoglobina 8.3 gr/dl, flitet per anemia hipokrome mikrocitare, me mundesine me te madhe nga mungesa e hekurit dhe per kete behet ferritinemia. Nese eshte e ulur, do te mjekohet me hekur per te pakten 3 muaj rresht dhe pas 1-1.5 muaj hemoglobina duhet te normalizohet (nuk do te kete me anemi) dhe me pas vazhdohet mjekimi per mbushjen e depove te hekurit (korrigjimin e ferritinemise). Eshte problemi me i zakonshem ne praktiken mjekesore dhe nese konfirmohet dhe mjekohet si duhet eshte plotesisht i korrigjueshem.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Prill 2017 në 05:29

Pershendetje doktor.Kam babin tim 67 vjec dhe ka gati 1 vit qe rruazat e bardha i ka 2300.U ngriten para 3-4 muajve deri ne 3200 dhe rane perseri.I vetmi problem qe ka eshte myku ne goje.I behet goja plage.I perdorim antimykotik ,perkhesisht behet mire por pas disa ditesh fillon perseri.Beri disa analiza dhe pefundimi qe i tha mjeku ishte,"-Neoplazi me sjellje te paqarte ne regjione dhe inde te tjera e te paspecifikuara."I tha dhe qe duhet bere nje biopsi ne palce .Desha te konsultohesha dhe me ju njehere .Ku mund tju gjej ju lutem?Faleminderit!

Dërguar nga Enkeleja , më 08 Maj 2017 në 08:36

Pershendetje Enkelejda, babai juaj ka ulje te leukociteve grada e lehte/mesme qe shoqerohet dhe me demtime te mukozes se gojes. Duhen pare dhe parametrat e tjere te gjakut periferik dhe ekzaminimi i pacientit. Por vetem ulja e tille e leukociteve, nuk e pengon pacientin te realizoje aktivitetin e vete. Disa shtete e kane kufirin e poshtem te normes per leukocitet 2500 mm3. Diagnoza e dhene nga mjeku ekziston si nomenklature, por e perdorim kur i kemi bere te gjitha dhe kemi nje dyshim per nje patologji malinje qe nuk e vertetojme dote. Mund te bisedojme. Mund te takohemi tek Spitali Amerikan 1 ose 2. Numeri im 0674180160. Sotiraq

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Maj 2017 në 08:36

Pershendetje Doktor, ju uroj suksese ne punen tuaj. Kam nje femije 2 vjec e 4 muaj dhe ka rreth 1 muaj qe ka probleme me konstipacionin, filluam ti japim sa me shume uje apo lengje por lexoj diku qe sasia e tepert e qumeshtit te lopes Ishte nje nder shkaktaret dhe ja nderpres ne shtepi edhe ne cerdhe se e pinte me qejf. Por sasia e madhe e qumeshti pengonte dhe absorbimin e Fe dhe i bej nje gjak komplet. Nga ku seria e kuqe rezulton : RBC 4,97 HGB 10 HCT 29,4 MCV 59,2 MCH 20,1 RDW -CV 19,7 . Cfare duhet ti perdor per mjekim apo ndonje keshille tjeter? Faleminderit

Dërguar nga Silva, më 10 Maj 2017 në 05:37

Pershendetje Silva, aktualisht femija ka nje anemi te lehte, por rendesi ka te behet ferritinemia (vleresuesi me i mire i depove te hekurit). Nese eshte e ulur do te diskutohen shkaqet, ku problemi me i madh tek femijet eshte konsumi i rritur i hekurit per shkak te rritjes se shpejte te tyre. Pothuajse nuk e vleresojme problemin e marrjes se hekurit, sepse aq hekur sa ne duhet ne dite e marrim nga ushqimet bimore dhe shtazore, apo nga tenxherja ku zihet ushqimi. Keshtu qe mendimi im eshte lere femijen te marri qumeshtin dhe elementet e nevojshme qe ndodhen ne te. Nese ferritinemia eshte normale, nuk ngrihen fare diskutimet e mesiperme dhe do te behet elektroforeza e hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Maj 2017 në 05:37

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:24

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:24

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:27

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:27

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 05:41

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 05:41

Pershendetje. Ju lutem mund te me tregoni per pergjigjet e analizes se elektroforezes se hemoglobines : HbA 97.0%, HbA2 2.4% , HbF 0.6% tregojne qe personi eshte mbartes ? Faleminderit.

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 06:03

Pershendetje Ina, Elektroforeza e Hemoglobines eshte normale.Por kjo nuk mjafton per te thene qe nuk je bartes. Ajo zbulon semundjet e vargjeve beta te hemoglobines dhe ato jo te gjitha. Semundjet e vargjeve alfa nuk i zbulon. Duhet te pakten dhe numeri i eritrociteve, hemoglobina dhe vlera e ferritinemise qe te japesh nje pergjigje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Maj 2017 në 06:03

Pershendetje, mundet te dhuroje, kjo ndodh shpesh sepse ka shume njerez qe nuk e dine. Perseri ka rendesi ferritinemia. Nese eshte e ulet nuk mund te rekuperohet gjaku i humbur = dhuruar dhe krahas anemise se lindur do te mbishtohet dhe anemia nga mungesa e hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Maj 2017 në 06:03

Shume faleminderit per pergjigjen. Mundet nje person nese eshte mbartes,te dhuroje gjak?

Dërguar nga Ina, më 13 Maj 2017 në 11:12

Pershendetje, mundet te dhuroje, kjo ndodh shpesh sepse ka shume njerez qe nuk e dine. Perseri ka rendesi ferritinemia. Nese eshte e ulet nuk mund te rekuperohet gjaku i humbur = dhuruar dhe krahas anemise se lindur do te mbishtohet dhe anemia nga mungesa e hekurit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Maj 2017 në 11:12

Pershendetje,djali im eshte 3 vjeq e gjysme dhe para 6 muajve ka pasur Trombocitet 57 mije,dhe prej asaj kohe cdo dy jave i kemi bere hemogram me strisho dhe PLT ka levizur prej 100 mije deri ne 230mije pa ndryshime morfologjike ndersa e fundit ka qen WBC 6.4 RBC 4.67 Hgb 11.30 hct 34.40% plt 90 pct 0.50% dhe i kan jap vetem vitamin C per vetem dy jave,tash mjeket ne kosove me kane thene ta qoj ne kontroll pas dy ose tre muajsh,nese ka mundesi nje shpjegim nga ana juaj,faleminderit per mirekuptim

Dërguar nga Besnik, më 16 Maj 2017 në 06:41

Pershendetje, une trajtoj moshat e rritura (mbi 14 vjec). Por duke u nisur nga pervoja ime, meqenese thuhet "se numeri i sakte i trombociteve eshte numeri i trombociteve me strishon e gjakut periferik te numeruar nga nje specialist i mirefillte" preferoj qe ne fillim ti numeroje trombocitet nje specialist i vertete dhe vetem nese ky numer eshte i ulet do te fillojme diskutimin perse eshte i tille. Nese eshte i tille, vleresohet shkalla e uljes (e lehte, e mesme, e rende, shume e rende), prania ose jo e klinikes (fenomeneve hemoragjike)si dhe kontrollohet funskioni i melcise, madhesia e shpretkes, kalimi i infeksioneve te ndryshme virale (hepatiti B, C, HIV), semundje e mundshme reumatizmale. Mundet te jete Purpura Trombocitopenike Idiopatike, semundje autoimune (diagnoze qe vendoset me perjashtimin e shkaqeve te tjera, te pakten ne vendet tona). Une do t'ju keshilloja qe kur te vini ne Shqiperi, ti numeroni tromboctet tek mjeket specialiste per to dhe nese jane me te vertete te ulta, te vleresohen perse jane te tilla. Nese mbeshtetemi tek vlerat aktuale, femija ka nje ulje mesatare te trombociteve, qe nuk justifikon asnje shqetesim tek femija, nuk ka ndonje mjekim (kortizoniket perdoren me shpesh, por ato kane dhe efekte anesore), mund te qendroni ne kontrollin e mjekeve.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Maj 2017 në 06:41

Pershendetje doktor!Sot mora pergjigjen e analizes te gjakut komplet+formula.Pervec PLT 504 dhe PCT 0,52 te gjitha te tjerat i kisha ne vlera normale. Analizat mi keshilloi dermatologia sepse kam skuqje dhe djegje te lekures. Mund te me thoni doktor,nqs kane ndonje problem keto vlera ?Ju falenderoj

Dërguar nga Leda, më 19 Maj 2017 në 12:08

Pershendetje Leda, trombociti konsiderohet i rritur (144,000 - 444,000 mm3)dhe vleresohet si rritje e lehte e tij. Nuk e di moshen tuaj, nese keni semundje te tjera pervec skuqjes se lekures, por trombocitet rriten nga shume faktore te lidhur me swmundje tw drejteperdrejta te gjakut apo nga semundje te tjera (trombocitet rriten nga cdo gjendje inflamatore akute (inflamacioni i lekures etj), rriten nga mungesa e hekurit etj). Pas disa ditesh do te beni: analizen e gjakut periferik (perseritje) + Ferritinemia + CRP + LDH + Echo abdominale. Diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Maj 2017 në 12:08

Pershendetje doktor!Sot bera eanalizen e gjakut komplet+formula dhe pervec PLT 504 dhe PCT 0,52 te gjitha vlerat e tjera i kisha normale. Analizen ma rekomandoi dermatologia sepse kam skuqje dhe djegle te lekures.Desha te di ju lutem a kane ndonje problem keto vlera? Ju falenderoj!

Dërguar nga Leda, më 19 Maj 2017 në 12:17

Pershendetje Leda, trombociti konsiderohet i rritur (144,000 - 444,000 mm3)dhe vleresohet si rritje e lehte e tij. Nuk e di moshen tuaj, nese keni semundje te tjera pervec skuqjes se lekures, por trombocitet rriten nga shume faktore te lidhur me swmundje tw drejteperdrejta te gjakut apo nga semundje te tjera (trombocitet rriten nga cdo gjendje inflamatore akute (inflamacioni i lekures etj), rriten nga mungesa e hekurit etj). Pas disa ditesh do te beni: analizen e gjakut periferik (perseritje) + Ferritinemia + CRP + LDH + Echo abdominale. Diskutojme perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Maj 2017 në 12:17

Mosha ime eshte 42 vjece. Ferritinemia me doli brenda normave,edhe prova e heparit,transaminazat me dolen ne rregull.Faleminderit per pergjigjen dhe sugjerimin tuaj!

Dërguar nga Leda, më 20 Maj 2017 në 12:55

Nuk e di a ka ndikon qe para 5-6 vitesh jam diagnostikuar me Morbus Hochking dhe pas kemio therapise jam mire.Kam bere kontrrollin periodik dhe num kam patur me probleme. Tani kam dy formacione te vogla mbiveshkore por pas ekzaminimeve qe bera para 1 viti per hormonet me thane qe skane problem.A kane lidhje keto me trombocitet ju lutem? ju lutem?Faleminderit!!

Dërguar nga Leda, më 20 Maj 2017 në 13:03

Pershendetje Leda, do te doja te dija sa ishte vlera e Ferritinemise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 21 Maj 2017 në 13:03

Ferritinine 14.4ng/ml

Dërguar nga Leda, më 21 Maj 2017 në 23:07

Ferritinemia eshte e ulet (<20 ng/ml tek femrat), ju do te merrni per 2 muaj Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite, por pas 1 muaji do te beni nje analize tjeter te gjakut per te pare trombocitet dhe pas 2 muaj nje analize tjeter te ferritinemise per korrigjimin e plote te saj (rreth 60 ng/ml). Nese numeri trombociteve ulet, shkaku eshte mungesa e hekurit dhe jo problemet e tjera. Shkaku perse mungon hekuri = humbje gjaku, ku tek femrat rolin kryesor e kane menstruacionet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Maj 2017 në 23:07

Pershendetje doktor. Ju lutem a mund te me thoni nese kryeni konsulta edhe per femije? Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 27 Maj 2017 në 08:16

Pershendetje Sonila, une ndjek mbi moshen 14 vjec. Nuk e di sa vjec e keni femijen, parimet jane te njejta te diagnozes, trajtimin.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 27 Maj 2017 në 08:16

Pershendetje doktor, vajza ime eshte 6 vjec. A mund ta kryeni ju viziten? Nese jo, ju lutem a mund te me rekomandoni ndonje mjek? Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 30 Maj 2017 në 07:00

Pershendetje Sonila, mund te me thoni disa gjera per shqetesimin qe keni ?

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 30 Maj 2017 në 07:00

Pershendetje doktor, vajza ime ankohet se i dhembin kembet shume. Para disa muajsh i bera nje analize gjaku sipas ushezimeve te pediatrit Gezim Gjata dhe parametrat i kishte ok. Duke qene se shqetesimi vazhdonte e vizitova tek ortopedi Artid Duni, qe na tha qe vajza nuk kishte gje. Duke qene se i behen shume kollaj shenjat kur luan e vritet, na keshilloi nje vizite tek nje hematolog, prandaj dhe une u drejtova tek ju. Vajza ankohet shpesh se i dhembin kembet. Falemnderit! Sonila

Dërguar nga Sonila, më 31 Maj 2017 në 05:51

Pershendetje Sonila, per problemet e njollave hemoragjike mund te diskutome bashke. Mund te vini kete jave tek Spitali Amerikan, ora 9-12 dhe te shtunen dhe te diskutojme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Maj 2017 në 05:51

Pershendetje doktor!Para disa ditesh babi im 67 vjec pas analizes se palces u diagnostikua Myelodisplazi.Babi ka leukocitet 2300.segmente 26%,shkopinj5%,linfocite 50%,monocite 16%,retikulocite 3%. Mjeku i ka thene per te bere biopsi te palces.E pyeta per kurim dhe me tha ne kete stad nuk ka kurim per kete semundje.Vertet eshte e pakurueshme kjo semundje doktor?Jam shume e shqetesuar.Ju kam shkruar dhe here tjeter por babi si duket e ka kuptuar dhe nuk mu bind te bente perseri nje vizite.Pervec gojes qe i behet plage nga myku nuk ka asnje shqetesim tjeter.Ekoja abdomonale i doli sh mire.Analizat per mikrob sh mire.Ju lutem do te me ndihmonit me pergjigjen tuaj.Faleminderit!

Dërguar nga Enkelejda, më 31 Maj 2017 në 10:57

Pershendetje Enkelejda. Sindromet Mielodisplazike duhet te konfirmohet dhe Biopsia e Palcws sw Kuqe tw Kockave eshte pjese e diagnozes, ku perfshihen dhe analizat citologjike qe ne ne Shqiperi nuk i bejme. Nuk ka mjekime specifike per keto semundje. Mjekimet jane simptomatike, pra nese ka infeksione te perseritura do te trajtohen me antibiotike, antimykotike etj, nese leukocitet jane te ulta mund te perdoren faktore rrites, nese ka anemi do te marri hemotransfuzion, trajtim me Eritropoietine. Ne nuk perdorim, por ne shtete te zhvilluara perdoret nje preparat Vidaza, qe ne fakt eshte i kushtueshem dhe qe ne nje pjese te rasteve jep permiresime deri ne frenim te perkohshem te semundjes. Terapia e vetme potencialisht sheruese (pra jo ne te gjitha rastet) eshte Transplanti Allogjenik i Palces se Kuqe te Kockave qe ne nuk e aplikojme, jo vetem per shkak te kostos se larte, por ka dhe rrezikun e rritur te vdekjes, mosha eshte nje kufizim, gjetja e nje dhuruesi eshte perseri veshtiresi.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 31 Maj 2017 në 10:57

Me falni doktor per shqetesimin por nqs preparatin Vizada e gjejme dhe e sjellim ketu mund te perdoret?Eshte nje forme kemio apo thjeshte injeksion?

Dërguar nga Enkelejda, më 31 Maj 2017 në 13:02

Pershendetje Enkelejda, nuk e di nese eshte bere Mielograma. Fillimisht percaktohet shkalla e malinjitetit te Sindromit Mielodisplazik (i ulet, intermediar dhe i larte) te pakten me Mielogramen dhe Gjakun Periferik (Biopsia e PKK dhe Citologjia jane te rendesishme per diagnozen dhe prognozen e semundjes). Ne rast se shkalla e malinjiteti eshte e ulet, nuk ja vlen ta mjekosh me Vidaza, nese jane dy shkallet e tjera mundet, pavaresisht kostos qe ka (mund te japi permiresime te perkohshme dhe vonon transformimin ne Leukoze Akute). Vidaza perdoret sipas menyres se meposhtme, per 7 dite rresht, nenlekure me cikle cdo 28 dite per te pakten 4 te tille nese merret rezultat dhe vezhdohet deri ne arritjen e rezultatit me te mire. Kostoja eshte e rendesishme, rreth 5000 euro per cdo cikel mjekimi. Perfitimet e mundshme nga mjekimi jane si me poshte. 5-Azacytidine at a dosage of 75 mg/m2/day subcutaneously for 7 days of a 28-day cycle with a minimum of four courses planned. 3 additional cycles were administered to responding patients, whereas those with partial responses continued 5 Azacytidine till complete response or relapse. Hematologic responses occurred in 60% of patients on the 5-azacitidine arm (7% complete response, 16% partial response, and 37% improved response). Median time to leukemic transformation or death was 21 months for azacitidine versus 13 months for supportive care (P = .007). Median duration of response was 15 months, and fewer than 1% of treated patients died on study. Quality-of-life assessment found significant major advantages in physical function, symptoms, and psychological state for patients initially randomized to azacitidine.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Qershor 2017 në 13:02

pershendetje doktor une kam nje problem me trombocite kam numer shum te vogel te tyre shpesh me bien nen10 kam edhe gjakderdhje nga hunda zakonisht pasi te kem tensin te lart te gjakut qe dy vite trajtohem ketu ne kosov por pa sukses si ku dhe kur mundem te vie tek ju per nje konsult flm per mirkuptimin

Dërguar nga Lul, më 23 Qershor 2017 në 04:26

Pershendetje Z. Lul. Shkaqet perse ulen trombocitet jane te shumta. Ju mund te vini nje dite ne Tirane te diskutojme. Javes tjeter ora 9-12, Spitali Amerikan 1. Dita e Hene eshte pushim, pra nga e marte deri te shtunen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Qershor 2017 në 04:26

Flm a ka nevoj per termin

Dërguar nga Lul, më 23 Qershor 2017 në 05:32

Jo, javen tjeter mund te vini tek Spitali Amerikan 1, ora 9-12, dita e marte deri te shtunen.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 23 Qershor 2017 në 05:32

Pershendetje doktor kam bere pasqyren e gjakut dhe kam nivelin e hemoglobines HGB 18 dhe eritrocitet RBC 6.53 si de HCT 50.4 jane keto te dhena trguese per ndnje semundje dhe sa shqetesuese mund te jene. ju kujtoj qe hemoglobinen 18 e kam pasur qe 17 vjec.

Dërguar nga abel, më 25 Korrik 2017 në 07:00

Pershendetje Abel, do te doja te dija moshen, gjinine, perberesit e tjere te analizes se gjakut (leukocitet, trombocitet, eritrosedimentin).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Korrik 2017 në 07:00

Pershendetje Doktor Shum faleminderit per pergjigje ntuaj Gjinia Mashkull Vjec: 25 Duhanpires: 9 vjet Eritrosedimenti: 2 WBC: 10.5 Hct:50.4 Mcv:77.2 Mch:27.6 Mchc:35.7 Plt:248 Baso:0.5% EO:3.4% Lymph:6.3% Newt: 59.3% PCT: 0.28% P-LCR: 34.7% MPV: 11.2% PdW: 14.1%

Dërguar nga abel, më 25 Korrik 2017 në 10:01

Pershendetje Abel, ndryshimet hematologjike jane me teper mundesi sekondare. Mundet nga duhani. Ju do te beni nje Eko abdominale, na intereson madhesia e shpretkes dhe do te pakesoni, mundesisht ta eleminoni perdorimin e duhanin. Pas 1 muaji riperseriteni analizen e gjakut periferik, eritrosedimentin, LDH, uricemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Korrik 2017 në 10:01

Doktor, pershendetje. Kam djalin 10 muajsh dhe i kam bere analizat e gjakut. Rezultati edhe ky HG 7.4% Eritrocide 3540000 Leukocite 11000. Si ju duken?

Dërguar nga Elketa, më 31 Gusht 2017 në 04:05

Pershendetje Elketa, djali juaj ka anemi (e mesme), mundesia me me madhe eshte te jete nga mungesa e hekurit. Nuk e di nga jeni me origjine. Duhen bere ferritinemia dhe Elektroforeza e Hemoglobines. Nese Ferritinemia eshte e ulur = mungese e hekurit dhe do te marri mjekim me hekur (do te diskutoni me pediatrin per dozen, zakonisht 3 mg/kg peshe hekur elementar). Mjekimi zgjat per te pakten 3 muaj rresht, ku pas 1 - 1.5 muaj synohet korrigjimi i anemise dhe pas 3 muaj dhe i depove te hekurit (ferritinemise).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 01 Shtator 2017 në 04:05

Pershendetje doktor! Kam ber pasqyren e gjakut me kto rezultate RBC 4.07 hgb10.2 hct30.9 mcv75.9mch25.1 mchc 33 rdw 14.4. Wbc7.9 Lyn 1.3 mon0.6 gra6.1 lym16.2, mon7.1. Sedimenti 40, ferritina 5.29, sideremia 77.3. Cfar mjekimi duhet te mar? Flm.

Dërguar nga Naevi, më 02 Shtator 2017 në 06:03

Pershendetje Naevi, ju sa vjec jeni ? Keni Anemia nga Mungesa e Hekurit, anemia me e zakonshme ne praktiken mjekesore. Shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, shkaku nga mungon hekuri eshte pothuajse gjithmone humbje e perseritur e gjakut, ku tek femrat qe kane menstruacione jane menstruacionet shkaku kryesor. Nese jeni mbi 14-15 vjec dhe nuk keni reaksion alergjik nga medikamentet, do te merrni per te pakten 3 muaj rresht; Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite + Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/dite dhe pas 1 muaji do te beni gjak komplet dhe pas 3 muaj gjak komplet + ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 02 Shtator 2017 në 06:03

Doktor un jam 29 vjec dhe per momentin po mar dhe ulcezol. Ka problem ky trajtim?

Dërguar nga Naevi, më 02 Shtator 2017 në 10:03

Nuk ka problem, merreni mjekimin sic jua kam shkruar dhe pas 1 muaji do te beni analizen e gjakut periferik; gjak komplet.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Shtator 2017 në 10:03

Pershendejtje!jam Elketa nga Shkodra. Kam djalin 10 mujash dhe ja kam bere analizat e gjakut. Rezultatet jane keto : WBC 5.700 RBC 4.520.000 HGB 10.7 g/dl HCT 34.3% MCV 75.9fl MCH 23.7pg MCHC 31.2g/dl RDW 16.1% PLT 243.000 MPV 8.4fl PCT 0.204% PDW 13.4%.Eritrosedimemti 10mm/

Dërguar nga Elketa, më 06 Shtator 2017 në 08:06

Pershendetje Elketa, sipas kritereve qe ka vendosur OBSH per anemine tek femijet 0.5-5 vjec, quhet anemi kur hemoglobina eshte me pak se 11 gr/dl, pra djali ka nje anemi te lehte. Mire eshte te behet ferritinemia qe percakton depot e hekurit qe nese eshte e ulet duhet te marri mjekim me hekur. Femijet bejne shpesh mungese te hekurit, per rrjedhoje dhe Anemi nga Mungesa e hekurit, sepse rriten shpejt dhe kerkesat per hekur jane te rritura. Nese e ushqen me gji dhe ju nuk keni hekur (ferritinemia tek ju eshte e ulet), nuk ka se si ti japesh hekur dhe femijes. Do te marri mjekim me hekur. Konsultohet me pediatrin, dozat qe perdorim zakonisht jane 3 mg hekur per kg peshe.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 08:06

Prsh Doktor ,kam vajzen 20 muajshe esht mbartese e talesemis Minor ,i kam ber analizat kan dale keto rezultate WBC 9.2 RBC 5.48H HGB 10.1L HCT 32.4l MCV 59.1L MCH 18.4 L MCHC 31.2 LV 60.3H MO 7.8F3 GR 31.9F3 RDW 13.9% PCT 0.38% MPV 8.2% PDW 18.2H% SIDEREMIA 84.0 FERRITINA 49.40 . Cfare duhet ti perdore se mjekja me tha ti marr ferrosil plus a duhet tia marr ?

Dërguar nga Ava , më 06 Shtator 2017 në 08:55

Pershendetje Ava, Talasemia Minor eshte semundje e lehte e lindur dhe cdo gje qe eshte e lindur nuk mjekohet. Pra Talasemia Minor nuk mjekohet. Ferritinemia eshte normale, qe tregon se femija ka hekur ne vlera normale dhe nuk nevoje per mjekim me hekur. Lereni femijen ne jeten e vete. Nese keni femije te tjere do ti beni dhe atyre te njejtat analiza qe i keni bere vajzes. Sigurisht qe nje nga prinderit, ose dhe te dy jane ta pakten me Talasemi Minore.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 08:55

Prsh Doktor ,kam vajzen 20 muajshe esht mbartese e talesemis Minor ,i kam ber analizat kan dale keto rezultate WBC 9.2 RBC 5.48H HGB 10.1L HCT 32.4l MCV 59.1L MCH 18.4 L MCHC 31.2 LV 60.3H MO 7.8F3 GR 31.9F3 RDW 13.9% PCT 0.38% MPV 8.2% PDW 18.2H% SIDEREMIA 84.0 FERRITINA 49.40 . Cfare duhet ti perdore se mjekja me tha ti marr ferrosil plus a duhet tia marr ?

Dërguar nga Ava , më 06 Shtator 2017 në 09:09

Pershendetje Ava, Talasemia Minor eshte semundje e lehte e lindur dhe cdo gje qe eshte e lindur nuk mjekohet. Pra Talasemia Minor nuk mjekohet. Ferritinemia eshte normale, qe tregon se femija ka hekur ne vlera normale dhe nuk nevoje per mjekim me hekur. Lereni femijen ne jeten e vete. Nese keni femije te tjere do ti beni dhe atyre te njejtat analiza qe i keni bere vajzes. Sigurisht qe nje nga prinderit, ose dhe te dy jane ta pakten me Talasemi Minore.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 07 Shtator 2017 në 09:09

Pershendetje doktor ...jam 44 vjec bera analizat e gjakut dhe mee dalin te larta SGPT 217dheSGOT 157 te tjerat me dalin mire afer normes une nuk ndiej dhimbje per cfare mund te shqetesohem ?

Dërguar nga Valdete cela, më 13 Tetor 2017 në 10:07

Pershendetje Valdete, keto ndryshime laboratorike do ti diskutoni me mjekun hepatolog, mjekun e semundjeve te melcise.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 14 Tetor 2017 në 10:07

Ju uroj suksese ne punePershendetje dr .i kam ber djalit analuzat ,eshte 17muajsh 12.5kg eritrocit 5.57 hg 9.1 hct 30.6 mcv,56.7 mchc ferritina 5.05 (vlerat normale 7-10)sideremi 17.1vlerat normale(33-14o)edhe ne lame u dukte anemia ,qeliza target vetem2 .ka dy jav qe i kam fillu mjekim ferrodep ,5ml ne dite dhe fortavit bambini,si mendoni eshte thjeshte anemi apo eshte e nevojshme elektroforeza e hg ne si cift nuk kemi vuajtur nga anemia edhe dj deri para nje muaji 11.7e ka pas hemoglobinen flm pres pergjigjen

Dërguar nga Evi, më 18 Tetor 2017 në 15:28

Pershendetje Evi, te dhenat shkojne per Anemi e lehte nga Mungesa e Hekurit. Ju do te vazhdoni mjekimin me synimin e Hb > 11 gr/dl dhe deri ne korrigjimin e ferritinemise. Tek femijet ka gjithmone nje mosperputhje midis numerit te eritrociteve dhe vleres se hemoglobines. Elektroforeza e Hb mire eshte te behet pas moshes 4 vjec. Per te perjashtuar nje anemi te lindur tek femija ne kete moshe, me mire eshte ti beni ju dhe bashkeshorti (gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hb). Nese ju nuk e keni, nuk ka si ta kete dhe femija.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Tetor 2017 në 15:28

Pershendetje doktor nga ato qe kam lexuar kam besim qe do me jepni dhe mua nje pergjigje . Para nje muaji bera nje analize gjaku per anemin dhe mi nxorren rezultatet: HGB 8,9. HCT28,9 MCV 63,4. MCH19,5 MCHC 30,8 RDW-CV 19,4 pas 2 javesh bera nje tjeter analiz dhe vune re qe kjo anemi ishte rritur HGB 8,6 Me dhane si mjekim FERRO3 Forte nga goja per 7 dite dhe sa mbarova nga goja me dhane FERRO3 Forte 570 mg kapsule nga goja po sa e pi ate me jep bark qitje . Kete kapsule e pi 1here ne dite mes ushqimit a me rekomandoni te bej nje analiz per te par anemin se jam shum e zbeht nga fytyra . Mosha ime esht 15 . Me thane se hekurin me ane te ushqimit e nxirrkam me jashtqitje sepse per 2 javkisha ngren shpretka cdo dit peshk lengje fruta dhe rezultati ishte rritje anemie nga 8,9 ne 8,6 ju lutem me ktheni pergjigje kam besim te ju

Dërguar nga Denisa Alla, më 19 Tetor 2017 në 11:52

Pershendetje Denisa, Nuk e di sa eshte numeri i eritrociteve, por fakti qe MCV eshte e ulet tregon se ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemsie eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 11:52

Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 11:52

Pershendetje doktor nga ato qe kam lexuar kam besim qe do me jepni dhe mua nje pergjigje . Para nje muaji bera nje analize gjaku per anemin dhe mi nxorren rezultatet: HGB 8,9. HCT28,9 MCV 63,4. MCH19,5 MCHC 30,8 RDW-CV 19,4 pas 2 javesh bera nje tjeter analiz dhe vune re qe kjo anemi ishte rritur HGB 8,6 Me dhane si mjekim FERRO3 Forte nga goja per 7 dite dhe sa mbarova nga goja me dhane FERRO3 Forte 570 mg kapsule nga goja po sa e pi ate me jep bark qitje . Kete kapsule e pi 1here ne dite mes ushqimit a me rekomandoni te bej nje analiz per te par anemin se jam shum e zbeht nga fytyra . Mosha ime esht 15 . Me thane se hekurin me ane te ushqimit e nxirrkam me jashtqitje sepse per 2 javkisha ngren shpretka cdo dit peshk lengje fruta dhe rezultati ishte rritje anemie nga 8,9 ne 8,6 ju lutem me ktheni pergjigje kam besim te ju

Dërguar nga Denisa Alla, më 19 Tetor 2017 në 12:04

Pershendetje Denisa, Nuk e di sa eshte numeri i eritrociteve, por fakti qe MCV eshte e ulet tregon se ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemsie eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines. Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Tetor 2017 në 12:04

doktor jam perseri denisa jam nga elb kto doktorret ma caktuan vetem me kte analiz qe kam munges hekuri me ndihmoni si duhet te veproj cfare analize te bej qe te me percaktojn shkakun e anemise po ti derg dhe njeher pergjigjet e analizes se po shoh se skam permiresim me ka ik oreksi se FERRO 3 me jep fryrje barku dhe barkeqitje ju lutem me rekomandoni ku duhet te shkoj dhe cfare analize te bej . Pergjigjet e analizave jane kto: WBC 9.07 NEUT#6.88. LYMH# 1.68. MONO #0.45 EO# 0.03. BASO#0.03. NEUT%75.9. LYMPH %18.5. MONO%5.0 EO%0.3 BASO%0.3 RBC 4.56 HGB 8.9. HCT 28.9. MCV63.4. MCH19.5. MCHC 30.8 RDW-SD 43.6. RDW -CV 19.4. PLT 336. PCT 0.34. MPV10.2. P-LCR 27.9. PDW 13.2. Kjo. Ishte analiza e pare pas 1 jave analiza tjeter tregoi se HGB shkoi 8.9 RBC 4.48. HCT 28.3. Mch 19.2. MCV 63.2 MCHC. 30.4. .Me kto pergjigje analizash cfare pergjigje kam per cfare duhet te kurohem dhe si do Tia ve emrin kesaj gjeje qe po me shqeteson me duket se po mjekohem kot !!! Ju lutem shume doktor me ndihmoni ju se tek ju kam besim

Dërguar nga Denisa Alla, më 20 Tetor 2017 në 05:46

Denisa ju keni Anemia Hipokrome Mikrocitare, propabilisht anemia nga mungesa e hekurit (duhet bere ferritinemia). Nese quhet Anemi nga Mungesa e Hekurit, shkaku i anemise eshte mungesa e hekurit, ndersa shkak i mungeses se hekurit jane ne pergjithesi; konsumi i hekurit dhe ju keni moshen ku konsumohet me shume hekur dhe humbja e hekurit, ku tek femrat qe kane menstruacione jane ne pergjithesi menstruacionet. Kontrollohet dhe fece per gjak occult, parazit dhe urine komplet per shkaqe te tjera te humbjes se hekurit. Mjekimi duhet bere me dozen e duhur mjekuese te hekurit, por Ferro 3 eshte nje suplement hekuri dhe ne pervojen time nuk eshte rezultativ, aq me teper qe nuk mund te presesh rezultat per 1 jave mjekim. Ju do te merrni Ironorm 3 x 1 kapsula/dite per te pakten 3 muaj rresht. Pas 1 muaji kontrollohet hemoglobina dhe pas 3 muaj mjekim behen; gjak komplet + ferritinemia + Elektroforeza e Hemoglobines. Asnje anemi nuk shkaktohet nga ushqimet dhe asnje anemi nuk korrigjohet me ushqime. Shpretka, spinaqi etj jane budallalliqe. Qellimi i pare i mjekimti eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe perfundimtar eshte korrigjimi i ferritinemise (rreth 60 ng/ml). Por nese nuk eleminohet shkaku mungesa e hekurit dhe/ose anemia kane mundesi te perseriten.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Tetor 2017 në 05:46

Pershendetje dr.jam evi perseri .a mund te shkaktoje kandida ulje te hemoglobines .i kam ber fparazit neh fece koprokultur neg candida poz ne goje dhe fece .e kam mjwkuar me nystatin .ne goje i dolen stomatite dhe ju qan buzet anesh a mund te jet shkaku ky ,me ra hemoglobina ne 9.1 nga 11.7 brenda dy muajve .flm

Dërguar nga Evi, më 24 Tetor 2017 në 04:34

Pershendetje Evi, kandidoza nuk shkakton ulje te hemoglobines. Mundet qe mungesa e hekurit te jete nje shkak per uljen e hemoglobines dhe carjen e kendeve te buzeve. Duhet bere ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 24 Tetor 2017 në 04:34

Pershendetje doktor!Perpara 1 muaji isha tek ju oer babane tim,i cili eshte 67 vjec dhe eshte diagnostikuar me Mielodosplazi.Me dhate per te bere disa analiza dhe sapo mora pergjigjen.Gjate ketij muaji ka oire acid folik dhe vit B6.Ferritinine i ka dale 117ng/ml.LDH 277 Ul/lit. WBC 2.77,RBC 3.87,HGB 12.9,Neut 0.95, Desha te di mendimin tuaj rreth ketyre rezultateve.faleminderit.

Dërguar nga Leda, më 08 Nentor 2017 në 09:51

Pershendetje Leda, Mielodisplazia eshte nje semundje qe nuk eleminohet, por nese vlerat e gjakut periferik, pavaresisht se nuk jane normale, mjafton te jene ne nje numer optimal per jeten. Aktualisht hemoglobina eshte pothuajse normale, leukocitet lehtesisht te ulura. Nuk e di numerin e trombociteve. Mund ta vazhdoje Acidin Folik dhe Vitaminen B6.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Nentor 2017 në 09:51

Jam pak e shqetesuar per LDH qe e ka dyfishin e normes 277 Ul/lit. Numri i trombociteve PLT 198.

Dërguar nga leda, më 09 Nentor 2017 në 05:39

Numeri i trombociteve eshte gjithashtu normale.LDH e rritur mund te konstatohet ne Sindromet Mielodisplazike.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 09 Nentor 2017 në 05:39

Pershendetje doktor.jam nje ina nga Tirana dhe para pak ditesh i bera analizat e gjakut komplet burrit dhe nga analizat del qe Eritrosedimenti nga 5_20mm i Ka 45mm Dhe rruazat e kuqe laborantia me tha qe i Ka te plota por te vogla..cfare mund te jete doktor...eshte dicka me rrezik??burri eshte 47 vjec dhe merret me aktivitet fizik te larte...dhe djete ushqimore..mos ndikon Edhe mungesa e ndonje ushqimi?? Ju lutem do doja shume nje pergjigje nga ju. Faleminderit Ju kam derguar me email analizat nqs i hedh nje sy do ju isha shume mirenjohese.

Dërguar nga ina, më 21 Nentor 2017 në 09:21

Pershendetje Ina, Eritrosedimenti varet nga shume faktore dhe mosha eshte nje i tille. Sa vjec eshte bashkeshorti. Mund te me shkruani analizen e gjakut periferik. Kur eritrocitet jane me te vogla se norma (mikrocite), 2 shkaqet kryesore jane mungesa e hekurit, Talasemia Minor, kombinimi i tyre.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Nentor 2017 në 09:21

Prsh I Nderuar . Kam vajzen 2vjece mbartese e talasemis minor,nga analizat e kryera ka keto rezultate WBC 10.60+ RBC 5.52 HGB 9.7- HCT 30.4 MCV 55.1 MCH 17.6 MCHC 31.9 PLT 603 LYMPH% 44.7 MONO% 9.0 EO% 4.O BASO% 0.4 NEUT% 41.9 LYMPH# 4.47 MONO 0.95 EO 0.42 BASO 0.04 NEUTO 4.45 RDW-CV 19.7 RDW-SD 35.4 PDW 12.1 MPV 10.3 P-LCR 28.4 PCT 0.62 SIDEREMIA 157 ... ERITROSENDIMENTI 25mm/h

Dërguar nga Ava , më 24 Nentor 2017 në 10:24

Pershendetje Ava, te dhenat jane karakterisitike per Talasemia Minor, qe eshte nje anemi e lehte e lindur, pra nuk mjekohet. Kur te beni analiza gjaku, beni dhe ferritinemine. Ne varesi te vleres se saj gjykohet nese mund te perdorim hekur (per mungesen e tij), ose jo.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 25 Nentor 2017 në 10:24

Doktor pershendetje doja te pyesja per nje analize qe ka bere imshoq. Elektroforeza e hemoglobines Hb A 95.3 , hb F 1.8 , Hb A2 2.9 une jam bartese e drepanocitozes, ka ndonje rrezik,mund te kete talasemi minor ? faleminderit.

Dërguar nga eni, më 27 Nentor 2017 në 08:32

Pershendetje Eni, per bashkeshortin me dergoni dhe gjakun komplet + Ferritinemia. Propabilisht ai eshte me Talasemia Minor (bartes i Talasemise) dhe meqenese ju jeni bartese e drepanocitozes, per cdo femije qe do te lindnin ka 25 % mundesi te jete i shendoshe, 25 % mundesi te jete bartes i drepanocitozes, 25 % mundesi te jete bartes i talasemise dhe problemi kryesor eshte se ka 25 % mundesi te jete Talaso-Drepanocitoze.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:32

Ferritina i ka dale 176.9 dhe analizat e gjakut komplet jane ne rregull pervec Neutrophilis 61.4 + Monocytes 8.6 + MCV 78.9 dhe mCH 26.6 . ju faleminderit.

Dërguar nga eni, më 27 Nentor 2017 në 08:37

Pershendetje Eni, ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj eshte vetem Bartes i Talasemise (Talasemia Minore).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:37

Pershendetje Eni, ferritinemia eshte normale. Bashkeshorti juaj eshte vetem Bartes i Talasemise (Talasemia Minore).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 08:37

Doktor pershendetje. Doja tju pyesja ose me sakt te merrja dhe mendimin tuaj kam bete analizat edhe kam dal me anemi te theksuar me kane dhene 2 ilace ironom dhe b compleks jam duke i pire po prap e ndjej veten te pafuqishme edhe me bien te fiket shpesh edhe pse jam duke marre ilacet. Si mund te me keshilloni Prgj e analizave qe kam bere jane keshtu : RBC:3,75 HGB: 5,4 HCT:23.2 MCV: 61.9 MCH:14.4 MCHC:23.3 RDW: 20.9 WBC:6.79 NE:53.5 MO:9.0 LY:35.6 PLT: 409 MPV:11.2 PCT:0.32 PDW: 15.2 PLCR: 25.9 Ju lutem me jepni nje mendim cfare duhet te beje nqs duhet te vizitohem ne tjeter vend apo tme japin ilace te tjera apo si???

Dërguar nga Xhesika, më 28 Nentor 2017 në 15:39

Pershendetje Xhesika, ju keni nje anemi te thelle (HGb < 7 gr/dl), propabilisht nga mungesa e hekurit. Ironorm eshte nje preparat i mire, duhet marre 3 here/dite per te pakten 3 muaj rresht. Synimi i pare i mjekimit eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe kjo do rreth 1-1.5 muaj dhe pasi korrigjohet anemia mjekimi vazhdohet te pakten dhe 2 muaj te tjere per te korrigjuar Ferritinemine (norma rreth 60 ng/ml), Vetem kur te korrigjohet ferritinemia, do te gjykohet renia e flokeve, nese nuk bien tregon se ishte nga mungesa e hekurit, nese po, ka shkaqe te tjera dhe do te diskutoni me dermatologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 15:39

Doktor pershendetje. Doja tju pyesja ose me sakt te merrja dhe mendimin tuaj kam bete analizat edhe kam dal me anemi te theksuar me kane dhene 2 ilace ironom dhe b compleks jam duke i pire po prap e ndjej veten te pafuqishme edhe me bien te fiket shpesh edhe pse jam duke marre ilacet. Si mund te me keshilloni Prgj e analizave qe kam bere jane keshtu : RBC:3,75 HGB: 5,4 HCT:23.2 MCV: 61.9 MCH:14.4 MCHC:23.3 RDW: 20.9 WBC:6.79 NE:53.5 MO:9.0 LY:35.6 PLT: 409 MPV:11.2 PCT:0.32 PDW: 15.2 PLCR: 25.9 Ju lutem me jepni nje mendim cfare duhet te beje nqs duhet te vizitohem ne tjeter vend apo tme japin ilace te tjera apo si???

Dërguar nga Xhesika, më 28 Nentor 2017 në 16:14

Pershendetje Xhesika, ju keni nje anemi te thelle (HGb < 7 gr/dl), propabilisht nga mungesa e hekurit. Ironorm eshte nje preparat i mire, duhet marre 3 here/dite per te pakten 3 muaj rresht. Synimi i pare i mjekimit eshte korrigjimi i anemise (Hb > 12 gr/dl) dhe kjo do rreth 1-1.5 muaj dhe pasi korrigjohet anemia mjekimi vazhdohet te pakten dhe 2 muaj te tjere per te korrigjuar Ferritinemine (norma rreth 60 ng/ml), Vetem kur te korrigjohet ferritinemia, do te gjykohet renia e flokeve, nese nuk bien tregon se ishte nga mungesa e hekurit, nese po, ka shkaqe te tjera dhe do te diskutoni me dermatologun.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 16:14

Doktor me falni prap. Kto ilacet mua mi kane dhene ti pi 2 here ne dite mgjes dhe darke. Po u be 2 jave q i kam filluar edhe vazhdojne me bie te fiket edhe ndihem e pafuqishme. Nje mikja jone doktoreshe me tha qe ilacet q po pi jane shume te mira por qe nuk mjafton hekuri qe ka duke qene se un e kam anemi te theksuar

Dërguar nga Xhesika, më 29 Nentor 2017 në 04:31

Pershendetje Xhesika, lexojeni dhe njehere ate qe ju kam shkruar me pare. Ironorm eshte preparat i mire, ka 61 mg hekur elementar dhe doza mjekuese ditore eshte 180-200 mg hekur elementar/dite, pra 3 tabletat ne dite sigurojne kete doze. Per 2-3 jave mund te japi permiresim te anemise, por jo te depove te hekurit, qe duan te pakten 3 muaj te korrigjohen. Vetem kur te korrigjohet Ferritinemia (jo vetem anemia) rreth 60 ng/ml nuk do te keni lodhje dhe renie flokesh nese keto jane lidhur drejteperdrejte me mungesen e hekurit (ka dhe shume shkaqe te tjera).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 29 Nentor 2017 në 04:31

Pershendetje doktor!Jam perseri Leda dhe interesohem per babane tim me Mielodisplazi.Pas analizave qe beri dhe i kishte leukocitet dhe hemoglobinen lehtesish te ulur i rekomanduat te merrte vitamine B6 dhe acid folik.I piu 2 muaj rresht.Gjendja e tij eshte e mire pervec problemit se i acarohet goja.A te vazhdoje perseri me keto apo mos duhet te beje ndo nje analize?faleminderit!

Dërguar nga Leda, më 16 Dhjetor 2017 në 05:16

Pershendetje Leda, vitaminat jane ndihmese (aty konsumohet Acidi Folik), por nuk i bejne asgje Mielodisplazise. Ju do te perseritni; gjakun komplet + ferritinemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 16 Dhjetor 2017 në 05:16

Pershendetje Doktor! Ju lutem a mund te me thoni nese ka mundesi qe leucemia akute mieloide te sherohet?

Dërguar nga Elona, më 18 Dhjetor 2017 në 16:19

Pershendetje Elona, synimi i pare i mjekimit kur trajtohet LAM eshte arritja e Remisionit Komplet dhe me pas mbajtja e tij te pakten deri ne 5 vite, akoma me mire 10 vite. Ne keto raste flitet per Sherim Operacional, mundesia e rishfaqjes se semundjes ekziston. Vetem koha mund te tregoje sherimin e vertete = mos rishfaqje e semundjes. Per moshat e vjetra, prognoza nuk eshte shume e mire dhe per me teper nuk synohet aplikimi i terapise qe perdorin moshat e reja, keshtu dhe rezultatet nuk jane ato qe synojme tek moshat e reja. Ne keto raste synojme zgjatje sa me shume te jete e mundur te jetes, me semundje.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 19 Dhjetor 2017 në 16:19

Doktor duke ju falenderuar per pergjigjen tuaj, doja gjithashtu t’iu thoja qe i semuri me LAM eshte nje 25 vjecare i cili terapine e pare e ka perballuar shume mire dhe analizat pasardhese te gjakut i kane dale shume mire dhe mielograma pas terapise i doli shume mire. A ekziston mundesia e ndonje transplanti te palces ne kete rast? Ndonje transplant i mundeshem a do contee ne kete rast ne mos shfaqjen e semundjes? Ju faleminderit serisht!

Dërguar nga Elona, më 19 Dhjetor 2017 në 08:26

Pershendetje Elona, rezultati i arritur (Remisioni Komplet Konvencional) eshte synimi i pare i mjekimit. Me teknika me sensitive vleresohet ekzistenca ose jo e qelizave tumorale te mbetura. Ne nuk e kemi kete mundesi. Por si rregull, pas arritjes se Remisionit Komplet Konvencional, pwrdoren terapite e post-remisionit = terapi konsoliduese/intensifikuese, synimi i te cilave eshte te thellojne rezultatin e arritur, pra nese kane mbetur qeliza tumorale te vazhdojne te shkaterrojne sa me shume. Ketu futet dhe Transplanti Allogjenik. Pra mund te perdoret si terapi konsoliduese dhe eshte potencialisht sherues. Mund te lihet dhe si nje opsion i mevonshem, nese semundja mund te rishfaqet. Nese qendron ne Remision Komplet te zgjatur, te pakten 5 vite, akoma me mire 10 vite, akoma me mire per gjithnje flitet per Sherim.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 20 Dhjetor 2017 në 08:26

Pershendetje Dr ne pamundesi per te ardhur per nje vizite se nuk na japin leje kam nje hemoglobine 11.9 dhe ferretinen 6.4 .Kam pire nje muaj ferro fast dhe me eshte rritur hekuri shume pak .Eritrocitet jane mire 4,70 ndersa hematokriti 33 .6.Ju lutem me rekomandoni cfare mjekimi te marr .

Dërguar nga Erjona Koleci, më 21 Dhjetor 2017 në 03:00

Pershendetje Erjona. Ju aktualisht keni Deficit te Hekurit. Depot e hekurit nuk mbushen me suplemente sic eshte ferro fast. Duhen 200 mg hekur elementar/dite per te pakten 2 muaj rresht qe te mbushen. Dhe akoma me shume rendesi ka eleminimi i shkakut/shkaqeve te pakesimti te hekurit. Ju do te merrni Heferoli 350 mg 2 x 1 kapsula/dite, ne mes ose pas ushqimit + Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/dite per 2 muaj dhe pas 2 muaj do te beni ferritinemine. Synimi eshte ferritinemia > 20 ng/ml, vlera optimale per femrat 60 ng/ml.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 22 Dhjetor 2017 në 03:00

Përshëndetje dr.Lako! Së pari ju uroj një vit të mbarë! Ju shqetësoj për një problem për të cilin nuk po gjej dot asnjë zgjidhje. Une jam me Rezus negativ dhe bashkëshorti im me rezus pozitiv te grupit te gjakut. Sapo kam kryer proçedurën IVF dhe jam ende në pritje të rezultatit, por ndërkohë analizat e Indirect Coombs më kane dale pozitive, madje 2 vlerat e para 2+ pozitive. Imunizimi ka ndodhur per shkak te nje transfuzioni gjaku para 20 viteve, ku si pasoje te nje gabimi mjekesor më kane futur gjak me rezus pozitiv. Kam lexuar që në raste si i imi foshnja merr gjithmone rezusin e gjakut te babait, pra pozitiv dhe sigurisht do te jete teper i rrezikuar nga antitrupat e gjakut tim. Kam nevoje te di në rast se shtatëzania ndodh, a ka kapacitete të mjaftueshme në Shqipëri për trajtime të tilla si transfuzioni i gjakut tek foshnja që në bark të nënës apo të tjera trajtime të nevojshme. Apo të tilla trajtime mund të bëhen vetëm jashtë vendit? Ju falenderoj paraprakisht.

Dërguar nga Eda, më 02 Janar 2018 në 11:33

Pershendetje Eda, persa i perket grupit te gjakut te femijes nuk eshte detyrim qe te jete si i babait. Ju jeni Rhesus negative (fenotip) dhe gjenotipi (baza gjenetike eshte dd. Bashkeshorti juaj eshte Rhesus pozitiv (fenotipi) dhe gjenotipet e tij mund te jene; DD, Dd. Nese eshte DD, eshte e sigurte qe gjenotipi i femijes do te jete Dd dhe grupi i gjakut per Sistemin Rhesus = Rhesus Pozitiv. Nese gjenotipi i bashkeshortit do te jete Dd, femija ka 50 % mundesi te jete Rh Pozitiv dhe 50 % mundesi te jete Rh negativ. Ju do te shkoni tek Qendra Kombetare e Transfuzionit te Gjakut, do te takoni Dr. Irena Qendro, per te specifikuar cfare antikorpesh keni ne qarkullim (imunoglobulina IgG, IgM, faktore komplementi). Vetem IgG mund te kaloje placenten, por mund te beni dhe Imunoglobulinat si terapi, sipas protokolleve te caktuara. Diskutojini me Dr. Irenen. Deri me sot ne Shqiperi, nuk eshte bere grupi i gjakut dhe transfuzioni ne periudhen intrauterine. Tek Spitali Amerikan 3, vjen te premten nje mjek grek i neonatologjise dhe mund te diskutohet me te, nese keni mundesi per mundesine e realizimit.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 11:33

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 00:03

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 00:03

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 02:07

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 02:07

Pershendetje doktor. Do te deshiroja te dija mendimin tuaj pasi bera analizat e gjakut. Rezultati ishte ky: iron ferrozine 39.5 ug/dL, ferritina 38.2 ng/mL ,hemoglobina 13.9 g/dL, leukocyte 13.2 , eritrocitet 4.62. Mesa kuptova nga pergjigja e analizave vetem iron ferrozine eshte nen vleren normale. Ju lutem me rekomandoni dicka per te marre ne keto raste. Faleminderit shume per pergjigjet tuaja. Me respect Bruna

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 04:17

Pershendetje Bruna, ne nuk e vleresojme shume sideremine, ajo qe ka rendesi eshte ferritinemia, si treguesi me i mire i depove te hekurit. Ju ferritinemine e keni ne vlera optimale aktualisht. Do ju rekomandoja ta perseritnit ferritinemine, pas disa muaj. Dhe leukociti eshte lehtesisht i rritur. Shkruajeni pak dhe formulen leukocitare.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 03 Janar 2018 në 04:17

Formula leukocitare eshte: Neu 56.1%, LYM 33.1%, Mono 5.7%, Eos 4.8%, Baso 0.3%. Faleminderit per sugjerimin tuaj.

Dërguar nga Brunilda, më 03 Janar 2018 në 11:17

Formula leukocitare eshte normale.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 04 Janar 2018 në 11:17

Pèrshèndetje dhe respekt pèr juve Dr i nderuar !gjinia-femèr,mosha -43 Vlera e hemoglobinès mè ka dal 7.4,lym%55,gran%32.4,hct 23.4%,mcv 61.7 %,MCH 19.4 %,RDW-CV 16.0 %,P-LCR 7.4 %dhe jam.me terapi tot'hem 2×1 me vitamin c,jqm ne merak se kjo gjendje mè ndodhi edhe para njè viti !...kah dzhduket gjaku pasi nuk kam probleme gjinekologjike...jam nè merak,te falenderoj paraprakisht !

Dërguar nga Kosovare, më 10 Janar 2018 në 09:04

Pershendetje, mungojne disa te dhena ne analizen qe ju keni shkruar (vlerat e RBC, WBC, Plt, por ju aktualisht keni Anemi Hipokrome Mikrocitare, Grada e mesme. Mjekimi me Tot'hema nuk eshte optimal. Ju do te merrni per te pakten 3 muaj rresht: 1-Heferoli 350 mg 2 x 1 tableta/ditë. 2-Vitamina C 100 mg 2 x 1 tableta/ditë. 3-Vitamina B6 25 mg 2 x 1 tableta/ditë dhe 4-Acidi Folik 5 mg 2 x 1 tableta/dite. Analiza e gjakut periferik do te perseritet pas 1 muaji dhe në fund të 3 muajve mjekim gjak komplet dhe Ferritinemia. Vetem kur korrigjohet ferritinemia (rreth 60 ng/ml), anemia duhet te korrigjohet per rreth 1-1.5 muaj mjekim, ju jeni trajtuar sic duhet. Dhe pasi korrigjohet ferritinemia, ajo perseritet pas 5-6 muaj, per te pare stabilitetin. Nese bie, tregon qe ke shkak dhe ne pergjithesi jane humbjet e gjakut me menstruacionet (nese keni menstruacione dhe perdorni 10-12 tampone per cdo cikel, tregon se humbja e gjakut eshte e rendesishme). Mund te jete dhe cdo humbje gjaku e dukshme ose e padukshme me urinen, fecet e tj.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 10 Janar 2018 në 09:04

Pershendetje doktor. Do deshiroja te dija mendimin tuaj per disa analiza qe kam kryer ne laboratorin Amerikan. Rezultatet jane keto: Antitrombina III 99.7% ku norma eshte nga 80-120 %, Protein C 111.06 % ku norma eshte nga 72-160 %, Faktori V Leident (APC-R) 0.540 ku norma eshte 0.8-1.1, Protein S 97.3 % ku norma eshte 60- 150, Ac. fosfolipid IgG 4.30 U/ml ku norma eshte <10 negativ > 10 pozitiv, Ac. fosfolipid IgM 1.80 ku norma eshte <10 negativ >10 pozitiv. Me shqeteson fakti i Faktori V Leident se me ka dale e ulet. Mund te me jepni mendimin tuaj? Me respekt...

Dërguar nga Anjeza Sinanaj, më 11 Janar 2018 në 09:44

Pershendetje Anjeza. Perse i bete testet e mesiperme. APC-R ne menyre indirekte tregon per pranine ose jo te Faktorit V te ndryshuar (patologji e trasheguar), qe favorizon zhvillimin e trombozave. Notmat qe ne perdorim; APC-R the normalised ratio 1. ≥ 0.7 - normal. 2. 0.4-0.7 - heterozigot. 3. <0.4 - homozigot. per vleren qe ju ka dale, ju mund te keni mutacionin gjenetik, heterozigote (nje gjen normal dhe nje tjeter patologjik), pergjegjes per prodhimin e Faktorit te V te ndryshuar, mutant, te koagulimit. Si rregull behet drejteperdrejte analiza gjenetike = Faktori V Leiden (Factor V G1691A).

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 09:44

Pershendetje doktor!Interesohem perseri per babane tim me Mielodisplazi.Desha te di mendimin tuaj rreth gjendjes se tij pas rezultatit te analizave te fundit qe beri.WBC 2.87/ RBC 3.72/ HGB 12.4/ HCT 35.7/ MCV 96.0/ MCH 33.3/ MCHC 34.7/ PLT 208/ RDW-SD 46.1/ RDW-CV 13.9/ PDW 11.1/ MPV 11.0/ P-LCR 31.2/ PCT 0.23/ NEUT 1.O3/ LYMPH 44.6%/ MONO 17.8%/ EO 0.3%/ BASO 1.4%. FERRITININE 114 Faleminderit dhe respekte

Dërguar nga Leda, më 11 Janar 2018 në 09:55

Pershendetje Leda, Mielodisplazia nuk eshte nje semundje e sherueshme. Vlerat qe ka aktualisht babai, ulja e leukociteve = leukopeni e lehte, anemi e lehte, trombocitet normale, parametra shume te mire per aktivitetet e zakonshme.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 09:55

Pershendetje doktor,ju falenderoj per perfjigjet e tuaja online.Kam vajzen 7 vjece dhe I bera disa analiza pasi vajza eshte e dobet dhe vjen e verdhe ne fytyre dhe oreks nuk ka fare .Pasi u konsultova me pediatren I bera disa analiza nje nder to qe me shqeteson eshte analiza G6PD pasi i ka dale 20.7 dhe CPR 3.2,ASLO 92.5 nndersa HbA 96.9 A2 3.1 .Jam shume ne merak me padurim pres pergjigjen tuaj .Ju falenderoj paraprakisht!!!

Dërguar nga Ajla, më 11 Janar 2018 në 15:33

Pershendetje Ajla, mire eshte te me shkruanit analizen e plote te gjakut periferik. Nuk e di nese i keni bere ferritinemine ? Elektroforeza e Hb, vlerat i ka normale, por nuk eshte e mjftueshme per te dhene nje gjykim. Ne shqetesim kemi deficitin e G6PDH (norma qe perdorim 8.8-13.4 U/g Hb), por ju mudn te me shkruani normat qe perdoren nga laboratori ku ju keni bere analizat. CRP dhe ASLO diskutohen me mjekun ORL.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 15:33

Kur erdha tek ju me thate per babin te merrte acid folik dhe vit B6.A ti vazhdoje perseri apo hekuri eshte brenda normave?

Dërguar nga Leda, më 12 Janar 2018 në 05:04

Pershendetje Leda, Mielodisplazia eshte nje semundje ku konsumohet Acidi Folik. Depot e tij vlejne per 2-4 muaj. Pra mund te beje pushim dhe pas disa muaj i rifillon perseri.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 12 Janar 2018 në 05:04

Ju falenderoj per pergjigjen,Norma e laboratorit qe kame bere anaizen G6PDH ishte mU/ml (0.0-18) Analiza tjeter eshte:WBC 9.22 RBC4.76 HGB12.4 HCT 35.8 MCV75.2 MCH26.1 MCHC 34.6 PLT-Trombocite 256 RDW-SD 37.3 RDW-CV 14.0 PDW 10.2 MPV 9.2 P-LCR 18.8 PCT 0.23 NEU -Neutrofile 4.17 LYMP-Limfocite 4.27 MON-Monocite 0.65 EO-Eozonofile 0.12 BAS-Bazofile 0.01 NEU%-Neutrofile 45.3 ..Segmente 19.3 Shkopinje 26.0 MON%-Monocite 7.0 LYMP%-Limfocite 46.3 EO%-Eozonofile 1.3 BAS%-Bazofile 0.1 Eritrosedimenti 19 Glicemi esell 64.62 Prova hepari Negativ SGPT-ALT 19.04 SGOT-AST 30.64 UREA 17.84 Kreatinina 0.43 Ferritin 21.28 Besoj te kem qene e qarte nga cfare kopjova nga analiza.

Dërguar nga Ajla, më 12 Janar 2018 në 10:08

Pershendetje Ajla, analizat qe keni shkruar mire jane. Ferritinemia 21 ng/ml, teorikisht eshte normale. Mund te perdori suplemente me hekur/vitamina per shkak se mosha eshte e tille qe rriten shpejt. G6PDH normale eshte, kur ti perseritni analizat, mund t'ja perserisni dhe njehere.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Janar 2018 në 10:08

Shume faleminderit doktor ,patjeter qe analizat do ti perseris dhe madje do te vij ne Tr ti bej aty ku ju punoni qe dhe te bej nje konsult me ju .Harrova t'ju permedja se vajzes i kam bere nje eko-grafi dhe shpretka i ka dal 1 cm e zmadhuar.Cfare do te thote kjo mos ka lidhje me pangrenesine?!Dhe nje gje tjeter doja te pyesja :Analizat kame nje jave qe i kam bere kur mund te jete koha me e pershtatshme qe te vij dhe ti bej perseri keto dite apo te pres pak kohe ?

Dërguar nga Ajla , më 13 Janar 2018 në 08:55

Pershendetje Ajla, ne matjen e shpretkes me ekografi ka gjithmone subjektivizem, por nese eshte me te vertete 1 cm me e zmadhuar nuk ka lidhje me te pangrenit. Vajza nuk ka nje problem aktualisht. Kur te keni radhen e kontrollit ja beni.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 13 Janar 2018 në 08:55

Prsh thjesht me than qe me ka dal mielograma me probleme dhe kan gati 3muaj qe mjekohem me prednisone dhe trombocitetvazhdojne te me ulen dhe kam episode hemoragjike ne lekur dhe epitaksis

Dërguar nga erjola , më 26 Janar 2018 në 01:45

Pershendetje Erjola, mjeket e kane vleresuar si PTI (Purpura Trombocitopenike Idiopatike), semundje autoimune qe shkaterron me shpejt sec duhet trombocitet. Si rregull (85 % te rasteve) i pergjigjet mjekimit me kortizon. Nese nuk po pergjigjet, ose do te konsiderohet rezistente ndaj prednizolonit dhe kalohet ne skema te tjera, ose eshte mundesia per te qene Sindrom Mielodisplazik (MB ne mielograme = 7 %). Keto raste nuk i pergjigjen mire mjekimit me kortizonik.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 26 Janar 2018 në 01:45

Pershendetje dok. Jam nje Nene shume e shqetesuar. Kam djalin 7 muajsh dhe me kane thene qe ka talasemi. Burri eshte mbartes I sigurt I talasemi minor ndersa une dola me Hba 96,5 dhe hba2 3,5 dhe mjeku me Tha qe dhe une jam mbartese. we Djalit I kane Dale shume keq. Hba 32,2 hbf 65.2 dhe hba2 2,6. Hb e ka 7.5

Dërguar nga Sonja , më 27 Janar 2018 në 08:57

Pershendetje Sonja, vlera juaj e Hb eshte nje vlere kufi (borderline) dhe ne i vleresojme me kujdes. Djali juaj ka Semundjen e Talasemise qe do te thote se dhe ju dhe bashkeshorti juaj jeni bartes te Talasemise. Femija do te ndiqet ne Qendrat e Hemoglobinopative (QSUT/Fier/Lushnje), nese do te lindni femije te tjere, secili prej tyre duhet te studiohet (ADN) ne javet e para te shtatezanise, per te vleresuar pranine ose jo te Semundjes se Talasemise dhe me pas te vendoset per vazhdimin e shtatezanise. Per cdo femije tjeter qe do te lindni do te keni 25 % mundesi te jete i shendoshe; 50 % mundesi te jete bartes dhe 25 % mundesi te jete i Semure me Talasemia.

Përgjigje nga Dr. Shk. Sotiraq Lako, më 28 Janar 2018 në 08:57
Sante Plus Tirana
Artikuj të rinj
Mjekët e shtuar së fundmi
Mjeket sipas specialitetit
Komentet e fundit
Sondazh

A mendoni se mjeket ne Shqiperi jane te kualifikuar aq sa duhet?

Dergo voten